A törpepapagájok gyakran tartott kedvelt hobbimadarak. A kialakult párok alapvető tulajdonsága, hogy rendkívül ragaszkodnak egymáshoz, innen ered az angol "lovebird" (szerelem madár) elnevezésük is. A kolóniában tartott madarak azonban gyakran agresszívek, és ez sajnos a kiszemelt egyed agyonveréséhez, maradandó csonkításához vezet. Ritkán még a különböző nemű madarak között is előfordul verekedés, főként az összekerülés időszakában.
Rózsásfejű törpepapagáj (Agapornis roseicollis)
Gyakoribb fajok:
- rózsásfejű törpepapagáj (Agapornis roseicollis)
- szemgyűrűs vagy fischer törpepapagájok (A. fischeri)
- feketefejű (A. personatus) és kormosfejű (A. nigrigensis) törpepapagájok
Ritkábban tartott fajok:
- szürkefejű törpepapagáj (A. cana)
- hegyi törpepapagáj (A. taranta)
- narancsarcú törpepapagáj (A. pullarius)
- földieperfejű törpepapagáj (A. lilianae)
- fekete galléros törpepapagáj (A. swindernianus)
Ivarérettségüket gyorsan (esetenként 6-7 hónaposan, de 8-10 hónapos korukra már biztosan) elérik, ezért viszonylag gyorsan lehet újabb és újabb színeket, változatokat kitenyészteni. Számtalan színárnyalatban és kombinációban fordulnak elő. Alapszínük minden esetben a zöld, és a leggyakrabban előforduló színmutáció a rózsásfejűek esetében a lutinó és a tarka, illetve a personaták, fischerik esetében a sárga, vagy kék alapú pasztellszínek.
Rózsásfejű törpepapagáj (Agapornis roseicollis)
Szaporítás
A szemgyűrűseket és a rózsásfejűeket csaknem ugyanúgy kell tartani, tenyészteni. Tarthatóak párban illetve kolóniában. Kolóniás tartás esetén nehéz az elhullást pótolni, bővíteni a kolóniát, mivel a területre "behatolót" a többiek gyorsan likvidálhatják, másrészt a költésüket nem lehet olyan pontosan követni. A fiatalon összeállított pár költéséhez minimálisan szükséges hely kb. 0,5 köbméteres kalitka és egy kb. 20x20 cm alapterületű, 25 cm magasságú odú. A nemek meghatározása nem egyszerű feladat, vizsgálni szokták a tojócsont távolságot, testalkatot, fejformát, de fiatal korban elég nehéz 100%-osan megállapítani a nemüket, színezetükben ugyanis a nemek között nincs eltérés. A fiatal madarak színezete tompább, felnőttkori színezetüket az ivarérésük táján érik el. Előfordul azonban, hogy a még nem teljesen kiszínesedett madár ivarérett.
A törpepapagájok a ketrecükbe beadott puha gallyakat (pl. szomorúfűz) apró darabokra szétcsipkedik és az odút azzal bélelik ki. Nem ritka a szép tömött, boltozatos fészek építése. A fészek kialakításából a tojó és a hím aktívan kiveszi részét. Megfigyelésem, hogy az a "pár", amelyik nem épít szép formájú fészket, az vagy egynemű madarakból áll, vagy a hím és a tojó nem teljesen harmonizál egymással, így a fiókanevelésben sem megbízhatóak (nem jól etetnek, a tojó nem megfelelően üli a tojást, agresszív a hím).
A. fischeri, A. personatus és A. nigrigensis
A tojó általában 4-7 tojást rak, amelyek 22-23 napra kelnek ki. A fiókák esetében a hím fontos szerepet játszik. Kirepülésük, önállósodásuk után a szülők szinte azonnal nekilátnak a fészek felújításának és a következő költésnek. Nem érzékenyek a hidegre, madárkertünkben egész évben költenek, csak annyira fűtünk réjuk, hogy a víz ne fagyjon be előttük, illtve úvjuk őket a huzattól és az erős széltől.
Etetésük
Nálunk a középpapagájoknak való mageleséget kapják, igénylik az olajosabb magvakat is (vörösköles, sárgaköles, fehérköles, fénymag, zab, csíkos napraforgó, szeklice, kendermag, stb.). Szeretik a fürtöskölest, almát és még néhány gyümölcsfélét, de ez szoktatás kérdése. Rendszeresen kapnak lágyeleséget - főtt tojás/sajt és répa reszeléket, ami kiegészíthető például uborkával - ezt felváltva etetjük csírás gabonával.
Az egészséges kondíció megőrzése érdekében érdemes egy kis edénykében elhelyezni a röpdéjükben ásványi anyag kiegészítő keveréket és ha fertőzésnek van kitéve madarunk (nem lakásban tartjuk), akkor érdemes a fertőzési kockázatot mérlegelve évente pár alkalommal féreghajtást végezni.
Mozgékony, jól alkalmazkodó
Hangjuk olykor éles, de nem elviselhetetlen, az idegent jelzik. Mozgékony, jól alkalmazkodó, szelídíthető papagájok. Ajánlom kezdőknek és már tapasztaltabb tenyésztőknek is, hiszen a viszonylag egyszerű tartási feltételek mellett szép kihívás rejlik például a színmutációk kitenyésztésében is. Vásárláskor érdemes odafigyelni, mert a madárpiacokon sok a fajok összekeveréséből származó hibrid. Itt említeném meg, hogy míg a szemgyűrűs fajok keresztezéseiből származó fiatalok további szaporodásra képesek, ezzel ellentétben a szemgyűrűs fajok rózsásfejűvel történő keresztezésből származó fiatalok meddők.